Aukštadvario vaikų iniciatyva skatina kurti inovacijas jau mokyklos suole

  • paskelbė

Vos tik startavusi Aukštadvaryje įsikūrusio vaikų dienos centro „Navininkai“ iniciatyva „Atrask.eu“, skatinanti puoselėti krašto kultūrą ir istoriją, susilaukė itin daug dėmesio. Šiandien, lapkričio 29 d., tarptautinius apdovanojimus pelniusiu žaidimu „Velnių takais“ Prezidentūroje apdovanoti geriausių praėjusių metų daktaro disertacijų autoriai.

,,Smalsumas ir kūrybiškumas yra vieni svarbiausių ateities įgūdžių, todėl jaunuosius mokslininkus kviečiame žaisti kartu, atrasti Aukštadvario pagrindinį herojų Velnią ir keliauti jo takais Velnio duobės link. Bendradarbiaujant su mokslininkais ir kūrėjais sukurtas stalo žaidimas įrodo, kad inovacijas galima pradėti kurti jau mokyklos suole. O žaisti ir mokytis galima bet kokiame amžiuje“, – įsitikinusi „Navininkai“ socialinė pedagogė Nijolė Zubrickienė.

Prezidentūroje apdovanoti Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjungos organizuoto kasmetinio „Geriausių disertacijų konkurso“ laureatai: 10 apgintų disertacijų Lietuvos mokslo ir studijų institucijose ir 2 Lietuvos piliečių apgintų disertacijų užsienio studijų institucijose. Iš viso 2023 m. konkursui buvo pateiktos 108 disertacijos, apgintos 2022 m., darbus vertino 193 ekspertai.

Krašto kultūrą ir istoriją skatinanti atrasti iniciatyva „Atrask.eu“ šį rudenį „Skaitmeninio knygnešio konkurse” išrinkta atstovauti Lietuvai Europos Jaunųjų inovatorių pasauliniame konkurse „World Summit Awards 2023” Jaunųjų inovatorių kategorijoje.

Iniciatyva „Atrask.eu“ kviečia puoselėti Aukštadvario krašto kultūrą ir paveldą, pajusti Aukštadvario regiono unikalumą, keliaujant po apylinkes interaktyvių maršrutų vedamais keliais, pildant vaikams skirtą užduočių knygelę ar su visa šeima žaidžiant stalo žaidimą. Skatinama pažinti legendas, istoriją, tautosaką, mitologiją. Projekto sumanytojai tikisi, kad pavyks paskatinti Lietuvos turizmą į mažiau atrastus miestelius. 

Skatina Lietuvos turizmą ir kviečia atrasti Aukštadvario kraštą keliaujant ir žaidžiant

Projekto „Atrask.eu“ koordinatorė Neda Monstytė pasakoja, kad daugiausiai dėmesio susilaukė maršrutai po krašto apylinkes.

„Kviečiame atvykti į Aukštadvarį ir leistis į kelionę vienu iš keturių unikalių maršrutų. Maršrutas „Velnių takais“ nuves legendų pėdsakais ir supažindins su žymiausiomis jų išdaigomis. Šią kelionę gali rinktis ir mokyklos, užsisakę maršrutą su kultūros pasu. 

Maršrutas „Patirk Aukštadvarį“ pakvies sudalyvauti orientaciniame pabėgimo tipo žaidime ir įveikti rebusus. Šie ir kiti mūsų maršrutai leidžia pažinti ne tik Lietuvos kultūrą ir mitologiją, bet ir patirti Aukštadvario gyvenimą per patyriminius vizitus, orientacinį žaidimą ir vaizdingus maršrutus“,  – pasakoja N. Monstytė.

Kūrėjai užtikrina, kad tai ne tik kelionė, tai – patyriminės užduotys ir gyvosios edukacijos, kurios leis atrasti gausų Aukštadvario kultūros ir gamtos paveldą vietos žmonių akimis.

„Savo Velniškus Aukštadvario nuotykius galite atrasti ir su stalo žaidimu „Velnių takais”, kurio užduotys buvo sugalvotos projekte dalyvavusių vaikų. Todėl gera nuotaika žaidžiant ir velniškas krizenimas – garantuotas. Neriant giliau į kultūrinį pažinimą, galime paliesti ir užduočių knygelės, pavadinimu „Aukštadvario Gidas“, vidų. Ji leis susipažinti ne tik su Aukštadvario gamtos bei žmonių ypatumais, bet ir su pagrindiniu mūsų projekto veikėju – Velnio duobės herojumi kipšu“,  – pasakoja Nijolė Zubrickienė.

Idėjai įgyvendinti dienos centro „Navininkai“ pasitelkė partnerius: viešosios įstaigos „Atsigręžk į vaikus“ filialą – vaikų dienos centrą ,,Čižiūnai“ ir senjorų klubą ,,Aukštadvario žiburiai“, taip pat aktyviai įsitraukė menininkai, mokslininkai ir edukologai. Jau daugelį metų dienos centrų lankytojai su senjorais kartu vykdo bendras veiklas – kepa bandeles, švenčia tradicines šventes bei klausosi senjorų istorijų apie Aukštadvarį. Iniciatyvą finansuoti padėjo Trakų rajono Vietos veiklos grupė.

Vaikų dienos centras „Navininkai“ Aukštadvaryje veiklą pradėjo 2005 metais ir 2007 metais buvo įregistruotas kaip Lietuvos demokratiškumo ugdymo kolegijos (LDUK) filialas. Dienos centre vykdomas intensyvus ir kryptingas socialinis pedagoginis darbas su vaikais ir jų šeimomis, skatinama vaikų pozityvioji socializacija, teikiama kompleksinė socialinė pagalba.

Pilietines ir edukacines inovacijas beveik 30 m. vykdanti LDUK siekia užtikrinti visiems vaikams ir jauniems žmonėms vienodą prieinamumą naudotis švietimo galimybėmis ir siekti karjeros. 

Visą informaciją rasite čia.