Pasaulinė savižudybių prevencijos diena: uždekime žvakutes

  • paskelbė

Kasmet rugsėjo 10 d. minima Pasaulinė savižudybių prevencijos diena, organizuojama Tarptautinės savižudybių prevencijos asociacijos kartu su Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ir Pasaulio psichinės sveikatos federacija.

Šiais metais organizatoriai 20 val. kviečia uždegti žvakutes prie lango, siekiant paminėti Pasaulinę savižudybių prevencijos dieną, paremti savižudybių prevenciją ir prisiminti savižudybės metu prarastus artimuosius ar išgyvenusius savižudybes.

PSO duomenimis, kasmet beveik 800 000 žmonių miršta dėl savižudybių ir tai yra vienas žmogus kas 40 sekundžių, todėl savižudybė yra pasaulinis reiškinys.

Lietuvoje yra didžiausias savižudybių skaičius ES, o tai kelia rimtą iššūkį psichinės sveikatos tarnyboms, nurodydama EOCD ataskaitoje Sveikatos būklė ES: Lietuva („Country Health Profile 2017“). 2019 m. Lietuvoje nusižudė 654 žmonės (2018 metais – 683 žmonės), nurodo preliminarūs Lietuvos sveikatos ministerijos Higienos instituto duomenimis.

Siekdama didinti informuotumą apie savižudybių prevenciją, Lietuvos demokratijos kolegija, bendradarbiaudama su Lietuvos edukologijos universitetu, Latvijos Suaugusiųjų mokymo centru „Imanta“ (Latvija) ir suicidologijos ekspertais: psichinės sveikatos ir suicidologijos institutu (Estija) ir Karolinskos instituto (Švedija) savižudybių tyrimo ir prevencijos centru parengė nuotolinį mokymosi kursą „Savižudiško elgesio supratimo ir prevencijos pagrindai: įvadas“. Kursas pasiekiamas virtualioje platformoje: www.socin.eu.

Šis e-kursas buvo parengtas vykdant „NordPLUS“ projektą „Savižudybės rizikos mažinimas ugdant“. Šios iniciatyvos tikslas – pakviesti bendradarbiauti mokslinius tyrimus atliekančias institucijas ir nevyriausybines organizacijas bei sukurti aukštos kokybės savižudybių prevencijos medžiagą ir savarankiško suaugusiųjų mokymo programą.

www.lduk.lt informacija